SSS

SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Boyasız Göçük Onarımı (PDR-Paintless Dent Repair) Dış darbeler sonucu araç kaporta aksamı üzerinde meydana gelen, boyanın zarar görmediği kaporta göçüklerinin aracın orjinalliğini bozmadan ve herhangi bir boyama işlemi yapılmaksızın özel el aletleriyle düzeltilerek eski haline getirilme işlemidir.

Profesyonel boyasız göçük düzeltme en çok dolu göçüğü düzeltme ve taş göçüğü düzeltme gibi çapı küçük olan hasarların düzeltme çalışmalarında etkilidir. Yine de hasarın durumuna göre, kaliteli bir çalışmayla dolu hasarından daha büyük göçüklerde de etkili olabilmektedir. Ayrıca uygulama yapılacak aracın yeni bir modele sahip olması dolu hasarı tamiri çalışmasının etkili olması için önemlidir. Çalışma yapılacak alanın daha önceden boyanmamış olması ve darbe esnasında boyasının kırılmamış, çatlamamış olması da çalışmanın  etkili olabilmesi için önemli olan iki diğer koşuldur.

Boyasız Göçük Onarımı, tamirin adında da anlaşılacağı üzere boya hasarı oluşmamış çoğu göçük için kullanılabilir. Bu yöntem ustalık gerektirir ve çoğunlukla özel aparatlarla içeriden “hassas bir şekilde ittirmek” şeklinde uygulanır.

Onarım, hasarın durumuna göre değişmektedir. Öncelikle bir hasar tespiti yapılır. Hasarın küçük yada büyük olması göz önüne alınarak onarım işlemi 2 saat den 1-2 güne kadar süreler arasında değişmektedir.

Dolu yağışı ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında sık sık meydana gelen bir mini afettir. Çoğu zaman aniden bastıran dolu afeti yüzünden araçların üzerinde yüzlerce dolu göçüğü oluşur.  Dolu hasarı tamirinde boyasız göçük onarımı işlemi en etkili yöntemdir.
Çok hızlı, ekonomik ve maliyetsiz olması nedeniyle dolu hasarı tamirinde en sık tercih edilen düzeltme yoludur.

Dolu yağışı sonucunda araçların dış kaportasında meydana gelen dolu göçüğü ve dolu izlerini eskiden bu kadar kolayca düzeltmek mümkün değildi. Son yıllarda özellikle yurt dışında kullanılan ve Türkiye’ye de gelen boyasız göçük düzeltme metodu sayesinde artık dolu hasarı tamiri parça değiştirmeden ve aracın orijinalliğini bozmadan yapılabiliyor. Teknikel Türkiye olarak boyasız göçük düzeltme konusunda uzmanlaşmış yerli ve yabancı ekiplerimizle, dolu hasarı tamiri konusunda Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yıllardır kaliteli hizmet vermekteyiz.

Dolu göçüğü düzeltme işleminin fiyatı dolu hasarının boyutuna, ne kadar alana yayıldığına ve tamirin nerede yapılmasını istediğinize bağlıdır. Fiyat verebilmek için önce dolu hasarını görmemiz ve hasar tespiti / incelemesi yapmamız gerekmektedir.

Dolu göçüğü düzeltme işlemi boyasız göçük düzeltme araç gereçleri ve özel aparatları kullanılarak yapılır; fakat tecrübeli ve usta kişiler tarafından yapılması gereken bir çalışmadır. Boyasız göçük düzeltme aletlerini edinerek evde yapabileceğiniz bir işlem değildir. Tecrübeli eller tarafından yapılmazsa aracın boyasına kalıcı zarar verebilir ve kaportada daha kötü hasarlar meydana gelmesine sebep olabilir.